מיתוג, בידול ומיצוב

מיתוג

שלושת המושגים האלו חיים זה לצד זה בעולם השיווקי, אך למרות הקשר ביניהם ישנו גם שוני מהותי.

 

אז מה הוא מיתוג?

פעולות, ערכים ותהליכים אותם חברה, אדם או עסק מסוימים מבצעים או מנכסים לעצמם על מנת לחדד ולחזק יתרונות וערכים. גם אל מול עצמם וגם אל מול הלקוחות הקיימים או הפוטנציאלים. מושג זה כולל בתוכו יצירת לוגו, סימנים וצבעים אשר יזוהו עם המותג הספציפי שלך.

אז הבנו מה הוא מיתוג, אך מדוע צריך גם בידול?

אכן, גם תחת מיתוג קיימות פעולות שיגרמו לקהל היעד לזהות את המותג שלך. בבידול פעולות אלו הן ספציפיות ומטרתן ברורה- יצירת שוני בין המותג שלך לבין מותגים אחרים המתחרים בך. על מנת לבדל עצמך משאר המותגים על המדף, יש להדגיש את מה שלדעתך הוא ערך המוסף או היתרון היחסי שלך על פני המתחרים, כמו ניסיון או ותק, איכות העבודה ואף מחיר.

תחת מושג זה נכלל גם תת מושג הנקרא USP, שהוא למעשה אותו מאפיין בודד הנותן לך את היכולת להיתפס כטוב ואטרקטיבי יותר אל מול המתחרים.

שני מושגים אלו קשורים זה בזה, אז מהיכן מגיע מיצוב?

מיתוג ובידול הם מושגים המגיעים מכיוון "המוכר", או המוען. אותו העסק או החברה אשר מעוניינים למכור את המוצרים או השירותים שלהם. הפעולות הנעשות על מנת לחזק את המותג מגיעות מצד אחד, אך מה לגבי הלקוח עצמו?

מיצוב הוא למעשה מה שהצד השני מרגיש לגבי פעולות העסק למתג את עצמו. מיצוב הוא התחושות, המחשבה והרצון שיש ללקוח ברגע שהוא רואה את המותג או הלוגו של העסק שלך. לעתים קיים מצב בו עסק משקיע כסף רב על מיתוג בעזרת פעולות, שיווק אגרסיבי, פרזנטורים וכו' אך בסופו של דבר הלקוח הפוטנציאלי יתפוס אותו אחרת, בצורה בה המשווק לא היה רוצה בה ולמעשה הוא מפסיד בעקבות מיתוג לא טוב או לא יעיל.

ניתן לבדוק, למנוע או לשפר כל אחד מהגורמים שדיברנו עליהם בעזרת תקשורת קבועה עם הלקוחות שלך.

אז, שיהיה מיתוג נעים.