שבעה מרכיבים קריטיים לסרטוני ההסברה שלכם

כדי לייצר סרטוני הסברה טובים ומוצלחים עבור עובדי החברה שצריכים להבין מוצר או תהליך מסוים או עבור לקוחות לשימוש במוצר או שירות – יש לדעת איך לעשות את זה בצורה נכונה. 

סרטון הסברה יסביר בתיאור תהליך של איך מוצר או שירות מסוים עובדים, כדי שבסיום הצפייה יבין בדיוק איך המוצר או השירות אמורים לעבוד. לעומת זאת סרטון הדרכה, יותר ממוקד והוא ידריך את הצופה כיצד לבצע משהו צעד אחר צעד בצורה מדויקת להבנת השירות או המוצר המוצגים – כדי שבסיום הצפייה יוכל לעשות זאת לבד. 

סרטוני הדרכה לרוב קצרים. באמצעות סרטוני הדרכה ניתן לרענן חומר “יבש” או להציג דוגמאות מוחשיות של תוכן לדוגמת תהליכי עבודה, הנחיות שימוש במוצר וכד’. לרוב הסרטונים יציגו את התוכן בליווי הסברים והתמקדות בדגשים החשובים בצורה קלילה וידידותית יותר למשתמש.

אז מהם המרכיבים החשובים?

  1. הסרטונים אמורים לתת הנחיות מדויקות וברורות אצל הלקוחות הצופים מה נדרש או מצופה מהם להבין או לבצע בתהליך שבו צופים בסרטון. 
  2. הדבר החשוב ביותר בסרטון הסברה הוא להבין את התהליך , לבדוק ולבחון אותו לעומק כדי להסביר אותו במילים פשוטות על מנת להעביר אותו למי שלא מכיר או לא מבין את המוצר או השירות בצורה מובנת לגמרי. 
  3. בסרטון הדרכה, צריך להסביר את הדברים צעד אחרי צעד. לא לדלג על שלבים, לא לייצר מסתורין או בלבול ולא לתת ללקוח לנחש מה אמור לקרות. הוא אמור לסיים לצפות בסרטון ההדרכה ולהבין בדיוק מה צריך לעשות עכשיו.
  4. העיצוב בסרטון הסברה או הדרכה חייב להיות מאוד נקי ואסתטי. בלי יותר מדי איורים מכיוון שאנחנו רוצים להדריך או להסביר לצופה תהליך מסוים שיתרכז בו. אי אפשר ליצור עיצוב עמוס, זה יכול למשוך תשומת לב מיותרת לפרטי העיצוב במקום למסר שאנחנו רוצים להסביר לצופה . 
  5. סרטוני הדרכה מאפשרים להעביר מידע רב בזמן קצר. ניתן להעביר תוכן בצורה פשוטה יותר ללומד ולוודא שהמידע עובר בצורה הרצויה ללא יכולת פרשנות של העובד. באמצעות סרטון ניתן להדגים ולהמחיש תכנים וכך להכין את הלומד בצורה מיטבית אל המצב והסביבה שאותה הוא הולך לפגוש בשטח.
  6. שילוב סרטונים יחד עם הדרכה פרונטלית יכולה להפוך למגוונת יותר. גם אם התוכן נדרש להיאמר בצורה מסוימת, סרטון יכול להציג את הדברים תוך כדי גיוון ההדרכה לצופים.
  7. סרטוני ההסברה יציגו תוכן בצורה קלילה לצופה ובכך להנגיש לו תוכן שעשוי להיראות מורכב.

הכי חשוב, יכולת ההפצה הפשוטה של סרטונים היום מאפשרת להגיע ללומד בקלות ודרך כל הפלטפורמות שייצרו אצל הלומד חווית למידה חדשה וחיובית. סרטוני הדרכה משמשים כלי להמחשת תהליכים ומיומנויות, גם כאלו שקשה לדמות במהלך ביצוע העבודה בשטח או חלקים פנימיים שלא ניתן לראות במוצר אמיתי.