משפך שיווקי

אם יש צמד מילים מעולם השיווק שלא ניתן להתחמק ממנו בשנים האחרונות, הצמד הזה יהיה כמובן "משפך שיווקי".
משפך שיווקי הוא ביטוי שמטרתו לתאר תהליכי שיווק ומכירות.

הוא מתאר את השתלשלות התהליך בו עובר הלקוח הפוטנציאלי שלכם מהחשיפה הראשונית למותג/ המוצר שלכם ועד התשלום או סגירת העסקה, אם תרצו.

מה הם בדיוק אותם שלבים?

ישנן כמה גרסאות אבל השלד למשפך זה תמיד זהה:
שלב א- מודעות: הלקוח מודע לקיום שלכם. הצעד הראשוני בתהליך. עליכם להופיע במודע או שלא בסביבה שלו.

שלב ב- מעורבות/ מחקר- הלקוח מכיר את העולם בו המותג/ מוצר שלכם פועל. הוא גם שמע את השם שלכם מתישהו. עתה הוא ממש מחפש או מבצע מחקר בעולם השירותים או המוצרים בו אתם פועלים. הוא עדיין לא החליט באם ירכוש דווקא אצלכם אך זוהי התקדמות ויצירת מעורבות ביניכם.

שלב ג- המרה. באופן עקרוני קיים תת שלב לפני שלב זה המכונה רצון/ החלטה/ תשוקה. בו הלקוח ביצע מחקר והוא החליט שאתם הפתרון הטוב והמשתלם ביותר על מנת לענות על הצורך שקיים אצלו. המרה הינה הפעולה עצמה בה הוא כבר החליט שאתם הטובים ביותר בשבילו והלקוח הופך מפוטנציאלי ללקוח משלם.

שלב ד- קנייה חוזרת. החלום של כל משווק. הלקוח היה מרוצה מהמוצר, מהמענה השירותי ומהתגשמות ההבטחה הפרסומית שלכם כך שהוא חוזר ורוכש שוב. זוהי הצלחה מלאה של המשפך השיווקי.

שלב בונוס: הלקוח ממליץ לחברים נוספים. עתה הלקוח שהיה פוטנציאלי בלבד עד לא מזמן, הפך ללקוח משלם ואף נהיה "שגריר" של ממש של המוצר שלכם. זוהי הפעולה הטובה ביותר בשבילכם כעסק, מידע חיובי המועבר מפה לאוזן ללא אינטרסים הנראים לעין.

המשפך השיווקי לא יעבוד אם לא תבליטו את נקודות החוזקה של העסק שלכם בכל שלב במשפך.